Zima je,
temperature se ponekad spuštaju skoro do nule ali čim se pojavi sunce prijatno
je za prošetati i popiti kavicu na nekoj od bašti pulskih kafića. Prije neki
dan smo išli u grad zbog nekog posla a onda odlučili da malo prošetamo jer smo
posao obavili brže nego što smo planirali.
Pula je mali grad
i ćaskom se stigne s jednog do drugog kraja ali ga još uvijek nismo obišli i
bolje upoznali jer nam se ne ide iz naše Pješčane uvale. Ljeti, zbog kupanja, a
zimi, jer nam je najljepše popiti kavu na terasi kafića Yes, s koje se pruža pogled
na zaliv. Kako smo poslovni sastanak imali u uredu u blizini Arene odlučili smo
da se prvo spustimo do mjesnog Matičnog ureda. Kada smo, zbog problema oko
pribavljanja vjenčanog lista iz Banjaluke, u posljednjem momentu uspjeli
produžiti Nerin privremeni boravak u Hrvatskoj prije puta u Los Angeles, u
MUP-u nam rekoše da naše vjenčanje možemo upisati u Matičnom uredu u Puli i
nakon toga vjenčani list možemo izvaditi bez odlazaka u Banjaluku.
Na stanici u Puli... |
Hotel Rivijera |
Hodajući od Arene prema željezničkoj stanici iznenadili smo se promjenama koje su se desile zadnjih par godina otkako smo se preselili u Istru. Nekoliko ulica i kružnih tokova je jako lijepo sređeno pa sav dio oko Arene, s nekoliko parkova koji se protežu ka obali, čini jednu skladnu cjelinu. I građevine iz Austro-Ugarskog doba su nas iznenadile svojom ljepotom. Posebno smo bili prijatno iznenađeni hotelom Rivijera koji je u prijeratno vrijeme bio centar okupljanja filmskog za vrijeme tradicionalnog filmskog festivala. Hotel nije u funkciji i nije nam jasno zbog čega nije renoviran jer se radi o zaista arhitektonski lijepom objektu.
Kolodvorska ulica |
Još nekoliko objekata u aleji koja vodi prema željezničkoj stanici nam je zapalo za oko. Radi se o vilama koje bi, ako bi se renovirale, još više doprinijeli ljepoti grada koji se tek prije nekoliko godina okrenuo turizmu.
Zgrada željezničke stanice |
Do željezničke stanice nam je trebalo nekoliko minuta. Stanična zgrada, slična drugima koje je Austro-Ugarska gradila za svoga vakta, je zjapila prazna. Vozovi na nju rijetko dolaze i teško da bi neka nova Katrin mogla njime stići na svom putu ka Jadranu. A bilo bi lijepo kada bi se u Pulu i iz Pule moglo putovati kao nekada, onako kako smo mi u svom djetinjstvu i mladosti putovali na Jadran, bilo preko Sarajevo do Ploča ili preko Bihaća i Perkovića, do Splita ili Šibenika. Proći će još mnogo godina dok se željeznički saobraćaj u našim krajevima oporavi od posljedica zadnjeg rata a naš narod ponovo navikne da može putovati sjedeći bezbrižno u vagonu prve ili druge klase, već kako kome paše.
"Balaševićeva" klupa |
Na povratku ka mjestu gdje smo parkirali auto prošli smo pokraj klupe koju je grad Pula u čast Đorđa Balaševića postavila u Kolodvorskoj ulici u blizini hotela Rivijera. Na gornjoj strani klupe su isklesani stihovi „Na stanici u Puli…“ a sa strane je ugravirano Balaševićevo ime. Balašević je volio Pulu a i Pula njega, u čijoj je Areni održao jedan od svojih posljednjih koncerata. Proglašen je počasnim građaninom Pule 11. maja 2019. U velikom je to kontrastu s Banjalukom u koju Balašević poslije rata nije nikada navratio i gdje ga mnogi još i danas mrze. A mrze ga jer je rekao da u Banjaluku neće dolaziti sve dok se u nju ne vrate svi oni koje je Banjaluka protjerala. I jer je bio protiv rata i zlodjela koje je u njegovo ime učinila vlast na čelu sa Slobodanom Miloševićem sa saradnicima, onim iz Srbije, i onim iz Bosne.
Pula ima još mnogo interesantnih mjesta koje moramo obići. Puna je historije i zanimljivih starina vezanih za živote naših ljudi u ovim krajevima. I Balašević je dio te historije i drago mi je da smo svratili do mjesta koje je opjevao u svojoj pjesmi koju i danas često čujem na radio valovima.
No comments:
Post a Comment