SLIKE I DOGADJAJI

Ovaj blog je posvecen svim bivsim i sadasnjim gradjanima Banjaluke, onima koji nisu uprljali svoj obraz i koji svakome mogu pogledati u oci. Prilozi i slike su objavljivani bez nekog posebnog reda, pravila i vaznosti, s namjerom da uspostave pokidane ili ostvare nove veza i prijateljstva. Svi oni dobronamjerni kojima je Banjaluka u srcu su dobrodosli da posalju svoje priloge ili komentare.

My Photo
Name:
Location: United States

Monday, January 28, 2013

Mladost bosanska

Sanja i njena raja

Negdje tamo sredinom novembra zazvoni telefon. Na drugoj strani Sanja.

“Tata, evo upravo su me zvali iz Nike-a, zovu me na intervju”.
“Pa kada si konkurirala? Nisam znao da trazis novi posoa.”
“Nisam uopce konkurirala. Rakose mi da su vidjeli cime se bavim kod Clippers-a i hoce da razgovaraju sa mnom.”
“Pa hoces li ici?”
“Hocu. Posao mi se cini interesantan a nista me ne kosta da odem. Oni placaju sve, avion, rent-a-car i hotel za tri dana.”
“Otidji. Vidi o cemu se radi. Imat ces vremena da odlucis sta ti je raditi ako ti ponude posao.”

Kraj je januara i Sanja vec trecu nedelju radi za Nike. Ostavila je suncani LA i otisla u kisni Portland jer ponudi nije mogla odoliti. Radi kao Global Media Community Manager za Basketball, ma sta to znacilo. Placa i benefiti odlicni, posao veoma interesantan, sa mnogo putovanja i susreta sa poznatim licnostima iz svijeta kosarke.

A put do Portland-a nije bio lak.

Sanja je sa osam godina napustila Banjaluku. Da li je znala sta se oko nje dogadja, nisam siguran, ali znam da je volila Antu Markovica, da je shvatila da neki drugi vole nekog Karadzica, da su je u skoli natjerali da se izjasni koje je nacionalnosti iako je iz mijesanog braka, da je htjela da prisustvuje casovima pravoslavnog vjeronauka jer joj je najbolja kolegica bila tamo, da joj je bezbrizno djetinjstvo prekinuto voljom drugih koji su za sve nas imali posebne planove.

Za godinu dana izbjeglistva u Zagrebu nije stekla nove prijateljice. Slijedecu godinu je stigla u Ameriku i pocela zivjeti svoje djetinjstvo ponovo iz pocetka. Nije joj bilo lako. Trebalo je uciti jezik i istovremeno savladavati ostale predmete, trebalo se prilagoditi novoj sredini koja je imala svoja pravila, svoje vrijednosti, svoj odnos prema novopridoslim. Sve je to Sanja pregurala preko svojih ledja, izbjegla zamke koje je nova sredina postavljala pred nju i na kraju zavrsila osnovnu skolu. Bila je dobar djak, bavila se sportom. Igrala kosarku i nogomet u skolskoj ekipi, bila kapiten atletske ekipe.

Kada je doslo doba fakulteta rece nam Sanja da bi htjela da studira Sports Management, zanimanje koje nam je bilo nepoznato jer  od nas, u nase vrijeme, takvo nesto nije postojalo. Nismo je htjeli ubjedjivati da izabere nesto drugo, nesto sto daje znanja koja su se nama cinila pravima. Dozvolili smo joj da ona sama odluci, nadajuci se da ce mozda kasnije svoja razmisljanja promijeniti i izabrati nesto drugo. Ni na mjesto studiranja nismo htjeli uticati. Zeljela je da ide u toplije krajeve i odlucila se za University of Florida u Gainesville-u.

Studirala je Sanja vrijedno, nastavljajuci da se bavi sportom. Slobodno vrijeme je iskoristila da se bavi humanitarnim radom, bila organizator raznih druzenja, radila part time kao sto to cine mnogi student. Zadnji semester je morala sticati praksu, radeci posao koji je vezan za njeno zanimanje.

I tu je Sanja ostvarila sto je naumila. Uspjela je dobiti intership na UCLA, univerzitetu koji je dao najveci broj olimpijaca USA-a. Nakon zavrsetka intreship-a, ponudili su joj posao. Naravno, uz pocetnu placu od deset dolara na sat.

Prihvatila je Sanja taj posao znajuci da ce joj rad na UCLA biti dobra referenca za buducnost. Istovremeno je morala raditi kao bartender da bi mogla prezivjeti u Los Angeles-u, jednom od najskupljih gradova Amerike. Cijelo vrijeme je pratila oglase, nadajuci se da ce naci neki bolje placen posao koji ce joj omoguciti pristojan zivot. Bojao sam se da ce tako biti cijeli zivot. Nisam razumio svijet kojim sam bio okruzen

Jednog dana zapazi oglas Los Angeles Clippers-a, jednog od dva NBA tima Los Angeles-a. Trazio se nekakav manager, pozicija za koju Sanja nije bila kvalificirana. Ipak odluci da se javi. Kako je znala da ce se na oglas javiti na stotine kandidata, odluci da svoj Resume i Cover Letter zapakuje u kutiju od cipela.

Par dana kasnije dobi poziv od Clippers-a. Pozivaju je da dodje na intervju.

Posao, naravno, nije dobila, ali je imala priliku da razgovara sa vice president-om u cijem je odjeljenju raspisan oglas. Kada je video rezime zapakovan u kutiju od cipela, rekao je svojoj sekretarici da pozove Sanju jer je zelio da upozna osobu koja je to uradila. U razgovoru koji je slijedio, vice president je objasnio Sanji da joj menadzerski posao ne moze dati jer nema potrebne kvalifikacije ali da joj moze ponuditi intership, uz iste uvjete koje je Sanja imala u UCLA.

Sanja pristade. Znala je da joj je to dobar pocetak i da postoje sanse da jednog dana dobije stalni posao.

I bi tako. Nakon godinu dana dobi stalni posao ali uz jako malenu placu. I dalje je morala raditi dva-tri dodatna posla da prezivi. Godinu dana kasnije Sanja se najavi vice president-u. Odlucila mu je reci da je vec dvije godine sa Clippers-ima, da voli posao, ali da od place ne moze prezivejti i da ce morati naci nesto bolje placeno. Iznenadi se kada jos sef rece da ce joj povecati placu za 50%. Bio je to znacajan skok za Sanju ali jos uvijek nedovoljno da se prezivi u Los Angeles-u.

Kasnije su se stvari brzo mijenjale na bolje. Sanja je pronalazila nove nacine da privuce publiku na utakmice u vremenima kada su Clippers-i bili jedan od najlosijih timova lige, organizirala razne vrste zabava za klub, donosila novac, a to je rezultiralo povecanjem place nekoliko puta, te na kraju useljenjem u kancelariju u Staples Center koja je oznacavala visi status u kompaniji. Samo rijetki su imali kancelariju a Sanja je svojim radom to postigla.

Stekla je Sanja mnogo prijatelja za to vrijeme, preselila se u Santa Monica-u, stotinjak metara od plaze, u ulici koja je u stvari poznata setacka zona Promenade. Uz lijepu klimu iprijatelje, zivot je bio lijep.

Odluka da se preseli u Portland je bila teska. Sanja je posao u Clippers-ima volila, bio je zanimljiv, solidno placen, a uz to ove godine Clippers-i igraju odlicno i postoji mogucnost da postanu prvaci NBA-a. LA joj je prirastao srcu, imala je grupu prijatelja sa kojima se odlicno slagala, klima je bila upravo onakva kakvu je voljela. Ali izazov nove pozicije je prevagnuo, narocito kada joj je stari sef koji ju je primio u Clippers-e savjetovao da priliku ne propusta.

U gradu u kojem je Sanja rodjena mlade brinu neke druge brige. Posla, istina, nema, ali to je manje vazno. U gradu gdje je najveca investicija poslije ovog zadnjeg rata zgrada vlade, gdje su unisteni svi privredni giganti od prije rata, gdje su marginalci preko noci postali multimilioneri, a gdje je najpopularnija licnost grmalj iz Laktasa, za mladu inteligenciju je najvaznije pitanje osamostaljenja blentiteta: cak 72 % mladog obrazovanog svijeta to prizeljkuje, kao da ce time biti rijeseni svi njihovi problem. Ako uz to dodamo inicijativu da bi se u krugu univerziteta trebala graditi crkva posvecena “poginulim studentima, asistentima i radnicima univerziteta” krug nacionalnog (i svakog drugog) ludila se zatvara.

Zbog toga sam ponosan na nasu protjeranu mladost koja u svim zemljama svijeta ponosno pronosi ime nase domovine Bosne. Poznajem mlade, cijenjene doktore nauka, magistre, inzinjere, profesore, doktore medicine, farmacije, operske pjevacice, strucnjake u oblasti finansija, vrhunske medicinske sestre, arhitekte, privatnike, i sve ostale kojima mrznja nije pomracila um vec su zlo koje im je ucinjeno pobijedili ulazuci izuzetne napore kako bi uspijeli u novim, nepoznatim, sredinama, daleko od rodne grude, za sto je bilo potrebno uloziti mnogo vise truda nego sto je to trebalo nama u staroj domovini.

A njihovim vrsnjacima u rodnom gradu preporucujem da i dalje nastave putem kojim idu zadnjih dvadeset godina. Buducnost koju im je predvidio idejni vodja im je zagarantirana. A cini mi se da im je to jedini cilj, ako je suditi na osnovu njihovih razmisljanja i inicijativa koje su im najvaznije u zivotu.

7 Comments:

Anonymous Anonymous said...

IMA STARA NARODNA"SVAKO ZLO ZA NEKO DOBRO"
BRAVO SANJA!!!!!!!!!!!!'
BRAVO SVI USPJESNI MLADI BOSANCI I HERCEGOVCI!!!!!!!!!!!!!
LIJEPO SAM RASPOLOZENA ZBOG VAS I KOMLJENOVICA.
DRZITE SE IMATE MOTIV.
POZDRAV SAIMA

Monday, 28 January, 2013  
Anonymous Anonymous said...

SVE ČESTITKE SANJI I RODITELJIMA.SAMO TAKO POKAŽITE SVIMA KAKVI SU BOSANCI.ŽELIM SANJI PUNO SREĆE NA DALJNJEM ŽIVOTNOM PUTU.
ENISA

Monday, 28 January, 2013  
Anonymous dubravka said...

Nekada za mene slatka Sanjica, sad odrasla u mladu zenu, profesionalca. Daleki su njeni vidici, nema nista ljepse kad radis ono sto volis. Sve najbolje u zivotu, uspjeh i srecu od srca joj zeli teta Dubravka. Ja koja ne volim kad ljude svrsatavaju u grupe ne mogu odoliti a da ne primjetim da ona potice iz familije koja se svim snagama trudila da joj ne nedostaje toplog okruzenja. Roditelji, brat , dido.
Pa onda poslije kad se malo odmaknemo, vidimo bosansko porijeklo i neku grupu bosanske mladosti.
pozdrav svima od Dubravke

Monday, 28 January, 2013  
Anonymous Posmatrac said...

Co na svoj skroman i jednostavan nacin opisuje zaista respektabilan zivotno-poslovni put kcerke Sanje.

Sve to zaista zvuci vrlo lijepo i pohvalno. No nesto mi ipak ne da mira, pitam se da li bi ta 'djeca' u dubini duse ipak radije bila sretna u svom rodnom gradu druzeci se na obalama Vrbasa, uzivajuci ljepotu zivota i zivuci jednostavan zivot bez velikih medjunarodnih postignuca i karijera.

Nikada necemo saznati. Da li je vazniji 'vanjski' uspjeh ili duhovni mir i zadovoljstvo. I sam tezim vanjskom uspjehu (jer tako se kao mora), no dusa me redovito stize i kaznjava zbog odabranog puta. Sve dalje, dusa je sve jaca i ne da se. Ko ce ga znati

Monday, 28 January, 2013  
Blogger co said...

Posmatrac otvara jednu novu temu o kojoj nemam dileme. Siguran sam da bi sva nase djeca, kao uostalom i mi, odabrali miran, porodican zivot, druzenja sa drugarima kao sto smo se mi druzili, bez borbe za prestiz. Bar sam se ja druzio sa takvima dok nas oni koji su imali drugacije zamisli nisu rastjerali diljem svijeta a i nasa djeca su imala tu srecu da zive sretno, bezbrizno djetinjstvo, neoptereceni stvarima koja su sada najvaznija. Svako je u nase vrijeme u svojim sredinama prepoznavao one koji su srljali naprijed ne birajuci sredstva. Znali smo koji su, gledali ih sa sazaljenjem i pustali da ostvare ono sto su naumili. Mi smo se zadovoljavali onim sto smo imali i znam da tu nismo grijesili. Mozda smo napravili gesku sto smo olako pustali one druge da se razbace, da ostvare ono sto su planirali. Banjaluka je bila puna takvih i nakon izvjesnog vremena mi smo ostali u manjini.

Za Banjaluku je zalosno sto se taj trend nastavio pa sada ne postoje oni koji bi se tome usprotivili. Zar ove vijesti o misljenju populacije koja bi trebala biti najprogresivnija ne pokazuju kako je nisko nas grad pao.

Da zavrsim, dileme oko izbora za mene nema. Ali mi i nasa djeca, nazalost, nismo mogli birati.

Monday, 28 January, 2013  
Anonymous Anonymous said...

Budi sretan da je Sanjica dovoljno inteligentna, dovoljno ambiciozna, dovoljno inventivna, dovoljno lijepa i mlada da moze kao insajder zivjeti i ostvarivati se u ovom vremenu. Nismo ni mi zivjeli zivotom nasih roditelja, samo ritam promjena nije bio tako brz, pa se to manje uocavalo. Danas si ili in ili out, nema trece varijante.
Neka te Sanjice i dalje prati uspjeh.

Nada

Monday, 28 January, 2013  
Anonymous Anonymous said...

Cestitam Sanji i njenim roditeljima !zelim Sanji da postigne jos bolji uspjeh,a posto je mlada,uporna,ambiciozna i vrijedna sigurno je da ce postici jos vece uspjehe i rezultate u svojoj karijeri.
Nasa djeca sada nemaju sto traziti u BLuci,jer iz nje protjerani,a ja svojoj djeci uvijek govorim otisli ste iz PRAHISTORIJE U HISTORIJU,IZ DIVLJASTVA U CIVILIZACIJU,OTISLI STE IZ KRAJA GDJE IZABRANI VLADAJU U ZEMLJU GDJE SE COVJEK CIJENI PREMA USPJEHU,REZULTATIMA RADA I SNALAZLJIVOSTI(ovo je osnova PRAGMATIZMA,temeljne americke filozofije kao zivotne mudrosti,sto su postavili cuveni amer.filozofi:W.James,Ch..S.Peirce,J.Dewey,G.H.Mead).
PS:Ja i niti moji ne mislimo vise zivjeti i niti vracati se u Dodikov Rajh.
Na ulaz u BLuku trebalo bi napisati one rijeci koje je napisao veliki pjesnik Dante na vratima -ulaza u Pakao(Inferno):
-Zaboravite svaku nadu vi koji ulazite!(Lasciate ogni speranza voi ch'entrate)
Heretik

Wednesday, 30 January, 2013  

Post a Comment

<< Home