SLIKE I DOGADJAJI

Ovaj blog je posvecen svim bivsim i sadasnjim gradjanima Banjaluke, onima koji nisu uprljali svoj obraz i koji svakome mogu pogledati u oci. Prilozi i slike su objavljivani bez nekog posebnog reda, pravila i vaznosti, s namjerom da uspostave pokidane ili ostvare nove veza i prijateljstva. Svi oni dobronamjerni kojima je Banjaluka u srcu su dobrodosli da posalju svoje priloge ili komentare.

My Photo
Name:
Location: United States

Sunday, December 23, 2012

Gospel koncert, Red Roof Church, Theatre Outermont

O gospel predstavama sam znala malo, koliko se moglo vidjeti u americkim filmovima.

Slucajno sam saznala da i neke Montrealske crkve imaju horove, koji njeguju ovu vrstu pjevanja. Koleginica s posla pjeva u jednom takvom horu. Nastupi u crkvama su obicno dan ili dva pred Bozic ili Uskrs, i na sam dan praznika kad su velike mise. Tad se obicno kod kuce puno radi oko priprema za veliki skup, i veliki rucak. Nekoliko puta sam promasila otici u crkvu koja je blizu i gdje pjeva moja koleginica. Prosle godina sam odlucila da pogledam na google ima li nesto u gradu malo ranije, prije praznika. Pronasla sam oglas za koncert koji daje Montreal Gospel Choir u crkvi St. John the Evangelist . Crkva je vise poznata po imenu Red Roof Church.

Rezervisala sam karte . U zadnje vrijeme mi jako odgovara sve sto se moze kupiti preko interneta. Obavi se brzo i jednostavno.

Bilo je hladno decembarsko vece, izasli smo iz stanice metroa i gledali okolo. Trazili smo  nesto velelepno. A crkva odmah pored nas, neugledna i mala, sa vidljivim crvenim krovom. Kasnije sam na internetu pronasla da ima specijalno osvjetljenje izvana koje se mijenja zavisno o tome sta se dogadja unutra, religiozna sluzba ili koncert. Proveli smo dva ugodna sata slusajuci igru pjedinacnih glasova slozenih u prelijepe melodije i aranzmane. Unutrasnjost crkve je takodje impresivna. Stare velike grede, drvena konstrukcija. Sve skupa daje poseban ugodjaj.

Dirigent je jedna energicna zena koja u pauzama objasnjava liriku, upoznaje nas sa clanovima hora. Moglo bi se reci da je hor lokalni, pjevaci su sa svih strana montrealskog ostrva, ima ih i sa kopna sjeverno i juzno. Neki su stigli iz Francuske i drugih evropskih drzava. Objasnila je i znacenje rijeci gospel, gospel znaci lijepa vijest (good news).

Ove godine sam pozeljela da ih ponovo slusam i nasla sam ih. Rezervisala sam karte.

Ovog puta predstava je bila u jednom starom kinu Théâtre Outremont u starom dijelu grada.
Kino je izgradjeno 1928 i zadnjih godina proglazeno istorijskom bastinom Kanade.

Ove godine se pojavljuju dva imena, dva hora : Jireh Gospel Choir and Montreal Gospel Choir. Ali jedna i ista dirigentica od prosle godine.
Moj muz bas nije bio odusevljen kad smo krenuli. Ponovo je bila izuzetno hladna noc. Malo je duze trebalo traziti to staro kino nakon izlaska is metroa. Kad smo se vracali poslije 10 h bilo je jos hladnije, vjetar je sibao po licu. Nije nam toliko smetalo, moj muz je priznao da su bili dobri, mozda cak bolji nego prosle godine.  Izvanredni glasovi, i izvanredno snazni.

Kad smo stigli kuci ja sam pokusla naci malo vise informacija o ovom horu.
http://www.jirehgospelchoir.com/english/carol.htm

Bila sam prijatno iznenadjena informacijama o dirigentici Carol Bernard. Porijeklom  sa ostrva Jamaica, odrasla u Montrealu. Pocela je svirati klavir u sestoj godini. Diplomirala matematiku i kompjutere na McGill univerzitetu u Montrealu. Radila u poznatoj velikoj kanadskoj zeljeznickoj firmi CN . Bila je na visokom polozaju «senior management ». odlucila je da sve to napusti i posveti se muzici.  Ljubav prema pjevanju i muzici je pobijedila. 

Osnovala je hor, koji postaje sve poznatiji i cijenjeniji. Uz sav taj posao, ponovo se vratila u skolu i diplomirala muziku na Montrealskom konzervatorijumu. Ovdje je link gdje se moze vidjeti snimak proslogodisnjeg koncerta u Red Roof Church. Video snimak je dugacak i ja preporucujem ako neko hoce da vidi, neka pogleda dio oko trece minute gdje se pjeva Aleluja. Taj dio su imali i ove godine i ja ga najvise volim. Uvijek je lijepo vidjeti kad neko nesto radi s ljubavlju i potpuno se preda tome
http://www.montrealgospeltv.com/site/?p=269

Malo sam gledala napise o istoriji ove vrste muzike. Crkvena muzika iz davnih vremena, postala radna muzika za robove dovedene iz Afrike u Ameriku. Gospodari su se sluzili tim pjesmama da odrzvaju radni ritam. Robovima nije bilo dozvoljeno da se mole bogu bez prisustva gospodara. Robovima su ove vrste pjesme bile jedini nacin izrazavanja, kad su bili tuzni, ili veseli ili kad su protestovali.
Dolazi mi u sjecanje jedna prica Ive Andrica, Strajk u tkaonici cilima. Zene, radnice bune se protiv teskih uslova rada.  Zavrsile u  zatvoru i sve sto su mogle, mogle su pjevati.  Pjevaju bosanske sevdalinke. Austrougarski autoritet pita prevodioca da mu prevede. Kako prevesti jednom strancu rijeci pjesme  « Zapjevala sojka ptica misli zora je
aman, aman, misli zora je 
ustaj Fato, ustaj zlato, spremaj darove
aman, aman, spremaj darove » …….

Puno pozdrava svima, sretni praznici, love & peace
Dubravka

1 Comments:

Anonymous Anonymous said...

Ako crkve u danasnjem vremenu imaju neko poslanje, onda je to, po meni, nerijetko njihova arhitektonska vrijednost, a posebno kao mjesto s kojim se na najljepsi nacin ljube ozbiljna i duhovna glazba. Nikad nisam u zivo slusala crnacki gospel i ako sam u ratnim i poratnim godinama imala puno prilike za to. Naprosto me omanulo. Zapravo sam tu glazbu najvise slusala u svojim srednjoskolskim godinama, jer sam obozavala Mahaliu Jackson.
Draga Dubravka, vec sam ti nekoliko puta rekla da nerado komentiram tvoje clanke jer mi se cini da svojim komentarom uvijek nesto uprskam. No moram i ovaj put reci da mi se svidja nacin na koji prilazis svakoj temi; ozbiljno, iscrpno, informativno, raznoliko, zanimljivo. Hvala.
Nada

Sunday, 30 December, 2012  

Post a Comment

<< Home