Prvo grlo Banjaluke
Banjaluka kakvu znam i kakve se sjecam iz djetinjstva, mladosti a i kasnijih dana je nepovratno nestala, nema je ma koliko neki zeljeli da nije tako. To njeno nestajanje sam jedno vrijeme ‘gledao u zivo” a zadnjih dvadesetak godina ga pratim na daljinu, preko medija koji su mi dostupni. A ono je pocelo veoma davno, jos tamo 69. kada je u grad nakon katastrofalnog zemljotresa pocelo doseljavanje ruralnog stanovnista. I ne samo to. U grad su u velikom broju hrlili ‘kadrovi’ iz manjih gradica jugo-zapadne Bosne (Glamoc, Grahovo, Sipovo, Bosanski Petrovac, Drvar…), preuzimali rukovodece pozicije u njemu i polako ali sigurno urusavali njegov duh. A definitivan udarac nekadasnjem gradu je zadat devedesetih kada je i ono autohtonog pucanstva sto je prezivjelo prvu najezdu protjerano da se nikada ne vrati.
Dok se u doba moje mladosti rok muzika cula na sve strane (iz basti KAB-a, Cajaveca, Doma JNA, igralista Tehnicke skole i drugih mjesta gdje se ljeti okupljala mladost Banjaluke), a novokomponovanih narodnjaka nije bilo ni na vidiku (da budem jasan, svi smo mi znali, voljeli i pjevali nase sevdalinke bez obzira koliko su neki prihvatili kulturu koja je prodirala u nase krajeve sa zapada), danas su ovi potonji zakon. Njihovi koncerti se odrzavaju na Kastelovom cosku kao svenarodna veselja, uz veliki broj obozavatelja, veci nego je ikad i jedan rok bend okupio. Tako je i ovih predizbornih dana: citam da ce prije lokalnih izbora, kao gosti vladajuce stranke i voljenog vodje, u gradu gostovati 'velike zvijezde tamosnje muzicke scene' Marinko Rokvic i neponovljiva diva novih narastaja, Ceca. Eto to je nasa Banjaluka danas, grad kojim smo nekada davno bili ponosni.
Hajde da predjem preko Marinka i Cece! (u medjuvremenu saznah da je vijest o Cecinom nastupu netacna), ali ne mogu da se ne osvrnem na najnovije umjetnicke uspjehe jos jedne zvijezde banjalucke muzicke scene zadnjih godina: voljenog Mile, ‘precednika’ manjeg blentiteta.
On ne samo da je i 'precednik', i premijer, i vrhovni sudija, i sef policije, vec i prvo grlo ne samo Banjaluke vec i sire regije. Ne vjerujem da igdje na svijetu postoji vladar tako sposoban i obdaren svim vrlinama kao Mile: cak mu ni veliki vodja Sjeverne Koreje nije dorastao a u Africi trenutno ne poznajem niti jednog cija zvijezda tako sjaji kao Miletova. Afrika je nekada bila poznata po vladarima koji su za narod bili sve ali i tu se situacija promijenila pa sada u nasem gradu stoluje njegovo bozanstvo Mile velicanstveni. Bog bogova, koji se pita za sve i koji o svemu odlucuje. I usput zabavlja narod pod satorima na narodnim slavljima kako se to radilo po Africi u neka prosla vremena.
U ona druga vremena cudio sam se kako je moguce da taj jadni Africki narod ne shvata o cemu se radi vec poslusno slijedi te prefrigane pojedince koji koriste opcu neobrazovanost za svoju licnu korist. Nije mi bilo jasno da u tim zemljama nema pametnih ljudi, koji shvacaju o cemu se radi, da se pobune protiv apsolutne vlasti jedne osobe. A eto danas, u nasoj Bosni, tacnije, u manjem blentitetu, situacija je ista kao nekada davno u Africi. Ovih dana, na pocetku dvadesetprvog vijeka, kada vozilo sparta marsom i ljudi se spremaju na put na ovaj daleki put, danas, u doba socialnih medija kada ne mozes prdnuti a da to neko na drugom kraju svijeta ne primijeti, Mile drzi pucanstvo u totalnom mraku.
Usput pjeva i krade. I svi sretni, osim nekolicine koja postaje svjesna da za njih, a za njihovu djecu pogotovo, nema buducnosti u toru gdje prvo grlo i vedri i oblaci.
Uz prilog sam pripremio i jedan video klip sastavljen od Milinih nastupa jer pisati o prvom grlu Banjaluke bez video zapisa u dvadesetprvom vijeku bilo bi neozbiljno i neprofesionalno. Izbor hitova, scenski nastup, atmosfera sa ‘nastupa’ su antologijski i jednog dana ce biti prepricavani medju nekim buducim generacijama Banjalucana kada Mile vise ne bude. Kao sto mi prepricavamo nasa sjecanja sa koncerata B.B. Kinga, Joe Cocker-a, Tine Tarner, Ray Charles-a i drugih.
P.S. Za one koji bi jos, evo jos malo prvog grla:
1 Comments:
Ima tamo dosta naroda koji dobro vide sta Mile radi i kakav je. Ali sve se to presutno odobrava jer misle da je Mile garant njihove (tudjom) krvlju stecene nove teritorije tj. drzave. Neko je ovisnik o drogama, neko o alkoholu. Narod tamo je ovisan o pravljenju vlastitih novih drzava pod svaku cijenu.
No glavni krivac je jedna naucna ustanova koja umjesto da se bavi naucno umjetnickim radom, ona planira, kreira i proizvodi osvajacke ratove. Iz nje je i poteklo ovo plansko naseljavanje za 'buducnost' koje Co. spominje. Ne mari sto time upropastava i svoje vlastite, to je vec prava ovisnost. Nemam drugacije tumacenje u 21. vijeku sem ovisnosti o osvajanju i sirenju teritorija, dok se istovremeno gubi vlastiti teritorij uz smanjenje nataliteta. Tragikomicno je sve to, a narod placa tu predstavu.
Post a Comment
<< Home