Raduje me svaki komentar koji stigne jer je to dokaz da postoje neki koje zanima o čemu mi to pričamo a još mi je draže kada me iznenadi prilog kao što se to desilo ovaj put. Kratkim emailom mi je javio Zlatko Pregl za koji je zakačio svoju predivnu pjesmu o Banjaluci. Nadam se da je ovo samo početak jedne lijepe suradnje.
Raduje me što me se i danas sjećaju "moji glumci" iz Nušićeve "Autobiografije". Za prvi kontakt šaljem vam svoju jednu pjesmu. Puno pozdrava iz Švedske. ZFP
BANJALUKA
Ljepotice,
Ljubavi moja.
Evo me danas,
kako nakon stotinu godina,
dolazim Tebi u
ophode,
u ašikluk, s
podarkom.
Evo me nakon
duga vremana
da Te ponovo vidim u sebi duboko zapamćenu.
Evo, gdje
gorim od želje nova dodira,
Milena moja,
i strepim od
duga čekanja i ljudske nemoći.
Evo me gdje
drhtim zbog skorog viđenja,
kao nekad,
dok si me
krila u svojim tajnama.
Dah mi
zastaje, evo, od blaga straha
i dječija
nespokoja…
A Ti,
što li me dočekuješ tako tužna i nemirna,
Ljepotice moja?
Što si baš danas,
u ovo svečano jutro
odjevena u vizantijski plavo?
Pa gdje su Ti one Tvoje haljinke
od lišća i
lipova cvijeta kestenove boje?
Ko li Ti je to
nagrdio ljepotu, Ljepoto moja?
Ko unakazio,
Srećo!
Zašto si tako
o pasu utegnuta bogomoljama
i teškim
zvonima
i zašto mi,
Dušo, baš danas mirišeš na tamjan,
kao da Te,
bože mi oprosti, sahranjuju živu?
Đe su Ti,
bolan, nanule?
I đe Ti je
onaj tvoj miris od bilja
i mlake vode
po kojima sam te razaznavao od drugih?
Zašto li Ti u
očima ne vidim kupatila,
vrela
ljekovita.
Što li si mi,
Zlato, nakinđurena tako,
kad dobro znaš
da Te volim imati sirotu...?
Lažu li Te još
uvijek tvoji pjesnici
i knjigo-sastavljači!
Uvjeravaju li
te Žuborima i Temzama
da ti je
Ljepota sazdana nezaboravom?
Ma prozirna su
ta slova njihova
i tinta pri
umaku.
Laž je, misle
oni, u stihu prostranija i jača.
A Ti,
neprevarena,
bosonaga,
znala si sa
mnom trčati niz rijeku.
Vruć somun smo
jeli otkinut na pola.
Vjetar s mora
njihao je tada jasenje i vrbe
dok smo mi se
držali za ruke
i bili jedno…
O koliko sam
Te tada volio,
da samo znaš!
I kako si me
voljela
u onoj večeri
spuštenoj na Vrbas,
u rukavcima
gdje se tajno sašaptavaju čamci.
Tamo,
neodjevena,
preplanula od
sunca,
lagana kao
neostvaren san,
izranjala si
mi iz Zelenca, okupana,
okvašena,
očišćena.
Kapi su se
vrbaske zlatile na Tvome licu i oblim ramenima.
Virovi nemarno
talasali kosu Tvoju kao meni dušu.
Breze se
nadnosile nad Tvoja bedra i ovoje.
A ja, nejačak
i skrit u polumraku kastelova zida,
sav uplašen
kao sada, naježen, ustrašen;
drhtao sam
djetinje od neizvjesna straha
i neke daleke slutnje,
Gdje sad da
popijem šabeso
dok Tebe čekam
na basamku?
Pivo, Lokum?
Salep..Bozu .
Gdje da Ti
sročim pjesmu,
pijanu laž da
Ti kažem?
Gdje da se
zbog tvoje ljubavi potučem,
a poslije zbog
iste da patim?
Gdje su Ti
sada te tvoje Safikade
koje u
njedrima nose topovsku đjulad
kojim svakog
dana otkucavaju podne!
Što Ti na ruci
nema sahat-kule, srećo moja rana!
Da bilom
NJIHOVE kazaljke pomjeramo
i vrijeme IM
prolazno odbrojavamo..
Ništa mi ne
znače te tvoje raskoši kojima se dičiš,
jer dobro znaš
da te volim imati sirotu.
O ko li te je to baš danas nagdrio,
Rano moja
ljuta.
Ko te to rasplakao, Dušo?
Da li više ovi koji su amo došli, nepozvani,
ili mi kojih
ovdje već odavno nema.
Čije su Ti
rane dublje,
Milena moja?
Srećo moja
prijeka!
(ZFP,
Flemingsberg, Svedska, 20.04.2010)
Labels: pozija, zlatko pregl