Dilparić kaže da su u toku pripreme za saslušanje haškog begunca. Haški optuženik i bivši lider bosanskih Srba Radovan Karadžić, uhapšen je večeras u akciji srpskih službi bezbednosti, saopštio je Savet za nacionalnu bezbednost. Nije poznato gde je uhapšen, a nezvanično se može čuti da Karadžić nije u Specijalnom sudu za ratne zločine.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da pripadnici MUP nisu učestvovali u lociranju i hapšenju Karadžića.
Integralni tekst saopštenja iz Pres službe predesednika Srbije glasi:
"Savet za nacionalnu bezbednost Republike Srbije saopštio je da je večeras akcijom srpskih službi bezbednosti lociran i lišen slobode haški optuženik Radovan Karadžić. Karadžić je priveden istražnom sudiji Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, u skladu sa Zakonom o saradnji sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju".
O krivici tek pred Tribunalom
Haški optuženik Radovan Karadžić će, nakon što je uhapšen, biti izveden pred istražnog sudiju Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, koji će mu, nakon utvrđivanja identiteta, uručiti optužnicu Haškog tribunala.
Prema proceduri, Karadžić se neće izjašnjavati o krivici pred domaćim sudstvom, već pred Tribunalom u Hagu.
Radovan Karadžić trenutno prolazi kroz postupak identifikacije, uključujući i DNK testiranje, a tokom noći sastaće se sa istražiteljima, objavila je agencija Rojters.
Istražni sudija ima rok od tri dana da donese rešenje o ispunjenosti prepostavki za predaju optuženika Tribunalu, a protiv tog rešenja može se izjaviti žalba u roku od tri dana.
O žalbi odlučuje vanraspravno veće u roku od tri dana. Prema zakonu, ne postoji pravo žalbe na odluku vanraspravnog veća, a konačnu odluku o izručenju donosi Ministarstvo pravde.
Haški tribunal od 1993. godine, kada je osnovan, podigao je optužnice protiv ukupno 161 osobe, od kojih su još dve u bekstvu: Ratko Mladić, komandant vojske Republike Srpske, i Goran Hadžić, nekadašni predsednik Republike Srpske Krajine (RSK).
MUP: Podignut stepen bezbednosti
Bezbednosna situacija u Beogradu je pod kontrolom, a bezbednosni stepen je, nakon objavljivanja vesti o hapšenju haškog optuženika Radovana Karadžića, preventivno podignut na viši nivo, rečeno je u MUP-a Srbije.
Nakon objavljivanja vesti o hapšenju Karadžića ispred zgrade Specijalnog suda, u kojoj je i Veće za ratne zločine Okružnog suda, gde je u toku saslušanje uhapšenog haškog optuženika, okupljena je grupa od desetak građana, a okupljanja je bilo i na Trgu republike.
Ranije tokom večeri, iz zgrade Specijalnog suda za ratne zločine izašao je brat Radovana Karadžića, Luka Karadžić. On je, kako izveštava novinar B92, u zgradi suda bio oko pet minuta i pričao je sa stražarima.
Po izlasku on je rekao da ne želi da priča s novinarima. Na sva pitanja novinara rekao je da je sve informacije dobio iz medija.
Zgradu Suda obezbeđuje veliki broj pripadnika Žandarmerije. Prisutni su i brojni novinari, ali im nije dozvoljeno da stoje na strani ulice gde je zgrada Suda već prekoputa.
Preko puta zgrade nalazilo se u jednom trenutku i pedesetak ljudi, od kojih su neki nosili majice sa znakom ultradesničarske organizacije Obraz, kao i majice sa likom Radovana Karadžića. Ispred njih je bio raspoređen kordon policije.
Ulicama povremeno prolaze i automobili iz kojih se čuju četničke pesme i mladići koji se u njima nalaže dobacuju novinarima. U jednom trenutku je čak situacija bila na ivici incidenta, ali je ipak sve prošlo bez problema.
Na Trgu Republike u Beogradu nešto je povećan broj policajaca. Oni su priveli manju grupu muškaraca, koji, prema nepotvrđenim informacijama, pripadaju "Obrazu". Oni su ih legitimisali. Osim toga, primećen je veći broj policajaca svuda po centru grada, kao i ispred ambasada.