Živjeli!
Prije svega, svima onima koji jos uvijek navracaju na ove stranice zelim puno srece u Novoj 2011. godini, da je lijepo i veselo proslave. Znam da ce se u mnogim domovima sirom svijeta okupiti familije da proslave dolazak Nove godine kao sto su se okupljale svo ovo vrijeme. Neki ce Novu godinu docekati u restoranima, neki na koncertima, neki sa hiljadama nepoznatih ljudi u gradovima sirom svijeta, a bit ce i onih koji ce se naci u krevetu prije nego se kazaljke poklope. Bilo kako bilo, znam da ce vecina Novu godinu docekati u miru, ne strepeci od onog sto donosi novi dan.
U ove dane, pred ovaj praznik, koji smo uvijek slavili ma koje nacije i vjere bili, bilo bi interesantno podsjetiti se kako smo Novu godinu docekali one godine kada je u nas grad stigla nesreca koja je mnoge otjerala daleko od njega, u nove krajeve i na sve kontinente ovog planeta kojeg nazivamo zemljom. Siguran sam da bi tu bilo veoma interesantnih prica koje nikad nikom nismo uspjeli ispricati jer se nije imalo vremena ili se nije imalo kome.
Danas, kada se spremam da Novu godinu docekam u krugu uze familije, sretan sto su djeca stigla kuci na par dana, pokusavam da se prisjetim doceka Nove 92. godine u rodnom gradu u kojem je vec duze vremena vrag bio odnio salu i malo kome je bilo do proslave.
Sjecanja blijede i ma koliko se trudio da se sjetim detalja, sve je vise praznina koje je danas, 18 godina kasnije, tesko popuniti. Uvjek sam se divio onima koji se sjecaju svakog detalja jer se meni, danas, ne tako davno od tih dana, mnogo toga pojavljuje kao u nekoj magli. Da li je to zbog toga sto su vremena bila gadna pa se covjek ne zeli sjecati ili su godine u pitanju? Ali ono glavno je jos tu.
Sjecam se da je tih dana 92. godine u Banjaluci cesto bilo hladno jer su redukcije struje bile svakodnevne pa grijanje nije radilo. Neki su, istina, bar imali drva za lozenje pa su u mnogim stanovima dimnjaci koji su se koristili za odvod mirisa iz kuhinja poceli sluziti njihovoj pravoj svrsi. O organiziranom doceku nove godine nije moglo biti ni govora: rat se Bosnom munjevito sirio, mada u nasem gradu nije bilo onih klasicnih ratnih dejstava (osim sporadicnih hapsenja, ubijanja, bombi i eksplozija koje su svako vece unosile strah u domove onih za koje je bilo planirano da moraju otici). U takvoj atmosferi straha i neizvjesnosti, cesto bez struje i osnovnih zivotnih potrebstina, Nova godina se slavila tiho, po stanovima onih koji su nastojali da se ova lijepa tradicija ne prekine.
Da li je toga dana, decembra 31. 1992. bilo snijega ne sjecam se: mozda me netko podsjeti. Ali se zato dobro sjecam da smo te Nove godine bili pozvani kod nasih prijatelja koji su zivjeli u komsiluku nedaleko od nas tako da smo do njih mogli stici pjesice za par minuta, umanjuci sanse da se na putu do njih susretnemo sa onima koji su imali druge namjere a koji su vec u to doba bili veoma aktivni, obavljajuci vec davno planirane zadatke. Sjecam se da smo na putu do njihovog stana prosli pored jedne privatne kuce, visekatnice, koja je vece prije bila opljackana, sto je tih dana postala svakodnevica. Sta se dogodilo sa familijom nismo znali. Vijesti o desavanjima u gradu tih dana su stizale sporadicno, vecinom od prijatelja koji su jos uvijek radili pa su im informacije bile dostupnije nego nama za koje je normalan zivot stao. I kojima su ostali samo rezimski radio i televizija, sa vijestima o uspjesima ‘hrabre oslobodilacke vojske’ koja je unistavala mrskog neprijatelja (ustase i balije) na svim frontovima.
Nasi domacini su se potrudili da nam docek bude prijatan i da na trenutak zaboravimo surovu stvarnost. Bilo je tu svega sto se pri ovakvim dogadjajima uobicajeno: kolaci su bili napravljeni tokom dana kada je na nekoliko sati ‘dosla’ struja, a i nesto hrane je bilo spremljeno u slucaju da to vece ostanemo u mraku. Sta smo jeli, ne mogu se sjetiti, ali znam da je bilo ukusno kao sto je to uvijek bio slucaj kad bi se kod nekoga okupljali. Slusali smo i muziku sa gramofona, kao sto smo to nekada znali ciniti kad bi se okupljali u neka druga vremena. Da li smo zapjevali, ne znam, ne sjecam se. Vjerojatno ne, jer tih dana do pjevanja nikome nije bilo stalo. A nekada se vece na kojoj se okupi raja bez gitare i pjesme nije mogla zamisliti.
Ne sjecam se puno detalja sa tog doceka ali to za ovu pricu i nije ni toliko vazno. Vaznije od sve hrane i kolaca koje smo pojeli to vece, i pica kojeg smo popili, je zelja nasih prijatelja da nas to vece ugoste, da provedemo jedno vece zajedno u tim vremenima kada su neki vec poceli okretati glavu kada bi nas sreli, a drugi se raspitivali zasto nisam u uniformi kao sav ‘normalan’ svijet. Taj njihov poziv je imao daleko vece znacenje nego neki drugi u neka druga, bolja vremena. Znao sam da to nase druzenje nekim drugima nece biti po volji i da bi nasi prijatelji zbog njega mogli imati problema. Ali eto, oni su bili hrabri, nisu se obazirali na moguce probleme i neprijatnosti iz jednog prostog razloga: bili su ljudi. A takvih tih dana nije bilo bas puno.
Eto tako smo proslavili nasu zadnju novu godinu u rodnom gradu, ne znajuci gdje cemo (i da li cemo) proslaviti slijedecu. Evo, moram priznati, da se doceka Nove 93. godine uopce ne sjecam. Znam da smo je docekali u Zagrebu kao izbjeglice, ali s kim i gdje, nemam pojma.
U cast nasih prijatelja koji nam pomogose da najveseliju (i kazu, najduzu) noc one godine kada nismo znali sta nam donosi sutra, provedemo dostojno, kao ljudi, u sigurnosti njihovog doma, podizem ovu casu sa zeljom da ono kroz sto smo prosli vise niko ne prodje i da nam sutra bude bolje nego danas, ma gdje se nalazili. Zasluzili smo to nasim postenim odnosom prema prijateljima, komsijama, radnim kolegama i svima onima s kojima smo se druzili ili ih u zivotu samo sretali. A jos vise su to zasluzili oni koji su u onim teskim vremenima shvatili o cemu se radi i nisu zalili hrabrosti i truda da se nadju pri ruci svojim prijateljima kada im je bilo najteze.
Zivjeli!
Labels: ratna sjecanja