|
Članak u Glasu |
Danas nastavljam sa sjećanjima radnog kolege Huseina Smailagića Sinca koji je jedan od rijetkih koji je ostao dosljedan sebi i iznosi stvari onakve kakve su. Takvog ga poznajem iz fabrike a takav je i danas zbog čega ga izuzetno cijenim. Nikada mi nisu pasali pojedinci koji jedno govore u jednom društvu, a drugo, u drugom. Ima takvim među nama koji dobro paze šta će reći kada se nađu u društvu osoba koje su se veoma ružno ponijele u doba kada nam je bilo najteže, nadajući se, valjda, da će na taj način nešto ušičariti. Neće da se zamjere, hoće da ostanu fini, kao da nisu svjesni da smo zbog takvog istog ponašanja nekih naših komšija, poznanika, radnih kolega devedesetih rasuti svijetom da se više nikada ne sastanemo.
|
Rješenje o otkazu |
Danas sam izdvojio Husina sjećanja o danima kada su se u Profesionali otpuštali radnici samo zbog toga što su drugačije nacije ili vjere. Priča je ispričana onim Husinim karakterističnim jezikom koji ne ostavlja dileme. Tekst sam napisao na osnovu našeg telefonskog razgovora trudeći se da bude što bliži onom kako mi je to Huso govorio. Oni koji su nekada radili u Profesionali će zapaziti neka njima poznata imena. Predpostavljam da ima i onih kojima su neki događaji iz tog doba poznati a nekima će ova Husina ispovijest dobro doći da osvježe sjećanja.
Evo sada da ti nešto kažem o onom tekstu na ćirilici, kada je Glas objavio da treba mijenjati kadrove. Tekst je izašo 92. godine. Još je u to doba direktor dole (misli se na pogon Profesionale u Novakovićima) bio Anto Anušić, a dole su sa mnom bili i Pero Kolarević i Vuksan. U članku se piše kako je Anto Anušić toleriso svog saradnika Huseina Smailagića koji je istupo protiv JNA. Međutim, to je čista laž. Ja još tada, u tom trenutku, nisam ništa govorio protiv armije a i sada ja teško da mogu nešto reći protiv armije. To su samo Srbi i njihova politika i armija BiH koja je prihvatila to i s njima se udružila. Ja znam pozitivno da su krajem 92. u fabriku došli jedan general i jedan pukovnik. Oni su oba bili tehnička služba, Vojno Tehnički Institut, i dva dana su držali sastanke u Čajevcu gdje je sjedio pokojni Kuštrinović. Došo je i Brđanin kao šef kriznog štaba. Ova dvojica iz Beograda su ih ubjeđivali i govorili da ne tjeraju muslimane i Hrvate iz fabrike, da su oni među najboljim ljudima u fabrici i da neće poslije biti ni te industrije ako ih rastjeraju. Nakon dva dana ubjeđivanja nisu mogli ništa učiniti sa Brđaninom. On je drugi dan negdje oko podne, prije nego je zalupio vratima i otišo, reko: „Ako ta proizvodnja leži na tim muslimanima i Hrvatima, onda nam ta proizvodnja i ne treba“. Tako se to kasnije i odvijalo.
|
Prigovor na rješenje |
Kada sam kasnije dobio otkaz, ja sam poslao žalbu na sud ali, naravno, ni dan danas nisam dobio odgovor na tu moju žalbu. Ja sam se već tada malo igro.
Karakteristično za taj moj otkaz je da ga je potpiso Marko Savatović. On je posto ratni direktor dole u Novakovićima. A još ranije, kada sam ja bio zamjenik direktora Anušića, zvao me Vito (Rakić, direktor Profesionale) i pito me koga ja mislim da bi mogli postaviti za direktora, da vodi taj posao dole pošto Ante Anušić odlazi. „Šta misliš o Dragi Loliću“? upita me Vito. Rekoh mu: „Drago Lolić je vrlo sposoban, zna on proizvodnju i ima sve u rukama, istina nije ranije bio na takvoj poziciji ali bi on to mogo da radi“. Pogledam kroz prozor, ode Drago Lolić nekuda s autom. Nakon dva sata se vrati u fabriku, i eto ga pravo kod mene, ko da je znao da sam ja s Vitom razgovaro, a nije imao pojma. Dođe kod mene, sjede pokunjem i reče da su mu predlagali da preuzme funkciju direktora a on im se zahvalio i reko da on ne može.
|
Tužba - strana 1 |
Oni su ga pitali zašto on to ne možeš, a on im je odgovorio da bi on moro prvo Kobašlija Muharemu kao muslimanu dati otkaz, pa onda sve tako redom i on to ne može da radi i molio ih da ga ne tjeraju. Oni su ga vratili u fabriku. Malo kasnije zvoni telefon i pitaju mene šta mislim o Marku Savatoviću. „On je bio samo vojni kontrolor za SUV, on ne zna sav proces ali možda vam on odgovara, vojno je lice pa bi po toj liniji bio dobar“, reko sam im.
Ode i Marko autom u grad. Vrati se nakon jedno dva sata pa i on opet dođe kod mene. Ni sam ne znam što su dolazili kod mene. Reče mi kako su mu ponudili poziciju direktora i da je on pristo. Ja mu rekoh, „Pa dobro, Marko“. Prođe jedno pola godine i ja dobih otkaz. Potpiso ga Marko Savatović. Ja se malo začudim, ali šta češ, tako je to bilo i ja sam osto bez posla.
|
Tužba . strana 2 |
Odem ja negdje 2001. ili 2002. godine u Banjaluku. Idem tako jedno jutro, cesta prazna, samo ja i Marko.
On se onako smije, sa onim svojim brkovima, raširio ruke pa hoće da me zagrli.
„Bježi Marko, bolan, nećeš me zagrlit', nećemo se ni pozdravit'“.
„Pa što Huso, šta je bilo““, pita on.
„Ne zamjerim ja tebi što si ti meni napis'o otkaz, ti si njega mor'o napisati, ja to znam sve isto k'o ti, nije tu problem, ali kad si među svim otkazima koje su ti došli na sto, kada si ga vidio, trebao si reći, aha, Husein Smailagić, treb'o si me nazvati telefonom i zovnuti me na kafu. Sjednemo i kažeš. Evo ja ovo moram potpisat', tebe sam zovn'o da znaš, zovn'o sam te na kafu, izvini i nemoj mi to zamjeriti. E, ti to nisi uradio i to ja tebi zamjerim.
„A ječaš li se ti Marko ko ti je davne 1976. Godine obezbijedio spavanje kada si došo iz Novog Travnika prvi put u životu u Banjaluku?“
„Nemam pojma“ reče Marko.
„Vidim da nemaš pojma, a ja sam to bio, podmetno sam neka leđa, izašo ti u susret. Bio sam tada direktor kontrole u Profesionali a ti ko mladi poručnik došo iz Novog Travnika u Banjaluku, u Profesionalu, da budeš u vojnoj kontroli. Zovne me Đoko Petković, upozna nas i reče mi - Evo on je došo u vojnu kontrolu a ti si direktor naše kontrole. Pobrini se gdje će on spavati ovih dana. - Dobro, rekoh i odvedem te u Hotel Čajavec, u to vrijeme bio je tamo onaj Gojko Krstanović i kažem Gojku da se pobrine za tebe. S Gojkom sam se znao dobro i on je bio, onako, ljudina. Mjesec dana si spavao u tom hotelu. Nisam ja tebe Marko poznavo ali sam to odradio onako ljudski a vidiš ti potpisuješ otkaz i baš tebe briga za mene“.
Bilo mu neprijatno.
Rekoh „Marko, zdravo, sad sam ti sve reko i gotovo. I nemoj me pozdravljati kad me sretneš“.
Sreo sam poslije u Gospodskoj ulici još nekoliko inžinjera iz Čajevca, malo značajnih, ne moram baš govoriti imena. Oni idu ovako prema meni da se pozdrave a ja njima mahnem i kažem:
„Nemoj da širiš ruke, nećemo se pozdravljati, prolazi tamo“.
„A šta sam ti ja uradio?“ pitaju me.
„Sve si mi uradio. Sve.“
I nisam se htio pozdraviti.
Ovo je samo jedan mali isječak iz naših sudbina koja zaslužuju da budu zapisane.A sa Husom ćemo se opet družiti za par dana, da zaokružimo njegovu priču.
Labels: cajevcani, ratna sjecanja